Drevo ako tradičný stavebný materiál

Drevený šindeľDrevený šindeľ


Unikátne vlastnosti  striech pokrytých dreveným šindľom boli dlhé desaťročia zaznávané a vďaka technológiám výroby moderných strešných krytín boli drasticky zatlačené na okraj záujmu. V súčasnosti získavajú opätovnú popularitu. Z kombinácií pozitívnych vlastností drevených šindľov pri porovnaní z ostatnými druhmi strešných krytín nám vychádzajú samé pozitívne výsledky. Drevený šindeľ spája všetky vlastnosti, ktoré by mala mať kvalitná strecha – spoľahlivosť, trvanlivosť, šetrnosť k životnému prostrediu, estetický dojem, redukciu vonkajšieho hluku a podobne. Vďaka svojej nízkej hmotnosti znižuje náklady na strešný systém tým, že nevyžaduje masívny trámový systém.

Drevené šindle majú široké spektrum využiteľnosti. Obvykle sa používajú pre drevodomy a zrubové domy (ale aj iné stavby) so sedlovou strechou so zošikmením v uhloch 18° – 90°. Tajomstvo trvanlivosti strešných šindľov z dreva nespočíva len v samotnom materiáli, z ktorého sa vyrábajú, ale aj odbornou inštaláciou kvalitne vyškolených pokrývačov striech. Kým na pokrývanie besiedok, altánkov a malých stavieb postačí klásť drevený šindeľ v dvoch vrstvách, pri rodinných domoch, zruboch a chalupách sú to tri vrstvy, zabezpečujúce výnimočné vlastnosti strechy.

Meter štvorcový strechy z drevených šindľov váži 15 – 17 kg, takže odpadáva nutnosť inštalovať zložitý a ťažkopádny systém krovu. Vďaka špeciálnej vlastnosti dreva, spočívajúcej v takzvanej „prírodnej ventilácií“ sa životnosť drevenej strechy značne predlžuje. Pod drevený šindeľ sa inštaluje špeciálna tepelnoizolačná fólia a tým, že štruktúra dreva dokáže „dýchať“, nedochádza v priestore medzi drevenými šindľami a touto fóliou k vzniku kondenzátov. V prípade, ak uvažujete o vybudovaní podkrovia, bude potrebné zaizolovať tento priestor ďalšou izoláciou.

Pri inštalácií drevených šindľov sa zvyčajne používajú pozinkované, alebo medené klince. Odkvapové plechy a prídavné klampiarske výrobky by mali mať tiež „medený image“, pretože tak dokonale ladia s farbou dreva.
Správne nainštalovaná strecha z drevených šindľov zabezpečuje efektívne úspory obydlia a udržovanie optimálnej vlhkosti. Počas poctivej ručnej výroby dreveného šindľa prebieha takmer 10 výrobných operácií, z ktorých každá je vykonávaná pod prísnou kontrolou kvality. Úspech je závislý od samého počiatku, teda od starostlivého výberu dreva  na výrobu drevených šindľov. Aj keď to priamo neurčuje žiadna norma, obvykle sa používa drevo zo starších stromov s vysokým počtom letokruhov, bez prítomnosti väčšieho množstva „hrčí“ a iných vád dreva, ktoré by sa mohli výrazne podieľať na kvalite finálneho výrobku. Štiepanie šindľov musí prebiehať bez zničenia vnútornej štruktúry kapiláry dreva (na rozdiel od rezania, pílenia). Takto sa dosiahne originálny reliéfny povrch  a predlžuje životnosť strešnej krytiny z drevených šindľov.

Mnoho ľudí sa domnieva, že materiál, použitý na výrobu dreveného šindľa by mal byť získaný z tvrdého stromu. Je to však omyl. Najnovšie zistenia dokazujú, že mäkké drevo je naozaj najideálnejšie. Napríklad smrekovec – je prekvapivo odolný voči vysychaniu živicovej hmoty, považovanej za prírodné antiseptikum. Drevený šindeľ zo smrekovca má dvakrát vyššiu životnosť, ako iné druhy dreva. Navyše má neobvykle červeno žltý odtieň s krásnou textúrou.


Čaká vás pokrývanie strechy? Vyberte si niektorú z renomovaných stavebných firiem na portáli slovenského stavebníctva Stavebnik.sk v sekcii Stavebné rezivo. Na týchto stránkach môžete využiť aj systém zadávania stavebných dopytov a požiadať oslovené firmy o vypracovanie cenovej ponuky.


Pokládka dreveného šindľa


Pokládka dreveného šindľaKeďže musí byť prevedená naozaj precízne, je to práca pre odborníka. V skratke si pokládku dreveného šindľa môžeme opísať takto:

Pokládka býva zvyčajne prevedená v troch vrstvách tak, že viditeľná zostáva len malá časť každého šindľa. Tým sa dosahuje hrúbka až 4 cm, čo znamená splnenie podmienky dokonalej tesnosti. Čím menší je uhol strechy, tým väčšie časti dreveného šindľa musia byť prekryté. Pre sklon 70 – 90°postačia dve vrstvy, ktoré však musia mať nainštalovaný hydroizolačný podklad. Drevený šindeľ  sa inštaluje sprava doľava a zdola nahor, kde spoj na spodnej vrstve sa zhoduje so stredom v hornej vrstve. Každý šindeľ musí byť pribitý dvoma klincami. V závislosti od vlhkosti sa ponechávajú medzery medzi šindľami 1 – 4 mm.
Strecha, pokrytá dreveným šindľom patrí medzi najspoľahlivejšie strešné konštrukcie. Vizuálne pôsobí veľmi príjemne a vďaka svojim vlastnostiam bude naozaj správnou voľbou pre náš príbytok.

Vyberáte si stavebný materiál na stavbu domu, chaty či garáže? Prečítajte si zaujímavý článok o znovuobjavenom materiáli Konope ako stavebný materiál

Foto: ua.all.biz
(i.n.)